Reminescencje po Triestespresso Expo

Dzieje się w "świecie kawy"!
Ciężko będzie w kilku słowach oddać atmosferę targów, a z całą pewnością jeszcze trudniej opisać panujący tam zapach kawy... W 100% możecie być jednak pewni, że w żadnym innym miejscu na świecie w tych dniach nie było więcej działających ekspresów do kawy w takim zagęszczeniu! Bez względu na to czy na stoisku prezentowano kawę czy maszyny pakujące - ekspres do kawy BYŁ i DZIAŁAŁ!
No właśnie, jeśli chodzi o ekspresy... Niezliczona ilość modeli ekspresów na kapsułki i tak nie była w stanie "konkurować" z najnowszymi maszynami dla gastronomii. Elektroniczne moduły w ekspresach dla kawiarni będą już same pilnować odpowiedniej temperatury i ciśnienia, ilości i jakości wody w procesie, jak i samego czasu parzenia kawy - praca baristy będzie łatwiejsza i będą mogli w większym stopniu skupić się na "dodawaniu mleka" czyli tym co wymaga najwyższego kunsztu - tworzeniu kaw mlecznych.
Co się zaś tyczy samej kawy - poezja smaku!!! Mali i duzi producenci, dosłownie WSZYSCY, robili WSZYSTKO co tylko możliwe by zachwycić potencjalnych konsumentów - aromatem, konsystencją, smakiem czy choćby formą podania. Odwiedziliśmy blisko 30 włoskich producentów kawy, spróbowaliśmy dziesiątek różnych kaw, nawiązaliśmy sporo obiecujących kontaktów. Szukaliśmy nowych kaw ziarnistych, które wpisywały by się w profil doskonałej kawy i jesteśmy przekonani, że takie kawy znaleźliśmy! Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zaproponować Wam kilka nowych blendów i na doskonalakawa.pl KAŻDY, nawet najbardziej wymagający smakosz kawy znajdzie "swoją" doskonałą kawę!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.